3 Ağustos 2012 Cuma

Gezegenler- Günler- Saatler
Merhaba Arkadaşlar;

Bir süredir aklımdaydı aslında böyle bir yazı yazmak ama bir türlü zihnimi toparlayamıyordum, ameliyat akabinde taşınmak yerleşmek düzeni kurmak derken bugüne kısmetmiş. Beni takip edenler bilirler, astrolojiyi yaşamımızın her alanında etkin bir şekilde kullanabiliriz, çünkü astroloji bir nevi zamanı yönetme şekillerinden biridir. Hepimiz doğru zamanda harekete geçmek, doğru zamanda adımlar atmak, yatırımlar yapmak, ilişkilere, işlere başlamak isteriz ve bir pusulaya ihtiyacımız olabilir. Şimdi okuyacaklarınız bir nevi yardımcı yol rehberi niteliğinde olacaktır. Gökyüzünün en kaliteli zamanını yakalamak ve en doğru şekilde harekete geçmek için.

Klasik astrolojide temelde kullanılan 7 gezegen vardır ( Güneş, Ay, Merkür, Venüs, Mars, Satürn, Jüpiter ) diğer gezegenler jenerasyon gezegenleri olduğu için çok etkin kullanmıyoruz, daha global olaylarda veya yaşamımızda ki keskin virajlarda söz sahibidirler aslında.

Bu 7 gezegen haftanın bir gününü yönetirler, onların yönettiği günlerde o gezegenlerin sembolize ettiği konuları yapmaya başlamak, uygulamak başarı elde etmek açısında önemli bir adımdır.  Günlerle ilişkisine geçmeden önce bu gezegenleri biraz tanımak sonrasında konuyu anlamayı çok daha fazla kolaylaştıracaktır.

Öncelikle Güneş; güneş merkezde olmayı, parlamayı, bireysel istek ve ihtiyaçlarımızı, kişisel hedeflerimizi, arzularımızı, otorite kurma şeklimizi, amaç duygumuzu, bilinçli davranışlarımızı, yaratıcı aktivitleri, lükse işaret eder. Şarj olmaktır, enerjimizi toplamaktır, yaşamsal enerjidir, motivasyondur.

Ay: Bilinçsiz davranışlar, sendrom, duygusal bağ kurmak, adaptasyon, büyütme, dengeleme, istem dışı davranışlar, kararsızlık, su kenarı yerler, bilinçaltı, duygularla ilişkilendirilir

Merkür; her türlü iletişim, yazılı sözlü kaynaklar, seyahatler, pazarlama, reklam. Kısacası iletişime ve haberleşmeye dair aklınıza gelebilecek her türlü detay.

Venüs: Zevk veren konular, keyifli zamanlar, aşk, cinsellik, hoşlanma, beğeniler, güzellikler, maddi konular, eğlenceli işler ve konular, barış, sanatsal konular,giyim kuşam, alış-veriş

Mars; Savaş, güç kullanma, efor sarf etme, şeref elde etme, cesaret gerektiren konular, libido, şehvet, arzu, sürtüşme, gerginlikler, tartışmalar

Jüpiter; inançlar, ticaret, merhamet, genişleme, büyüme, öğrenmek, şans, geliştirmek, bereket,kanun, ilham demektir.

Satürn;  yapılandırmak, engeller, hastalıklar, kalıcılık, sağlamlık, eski, yaşlı,
olgunluk,ciddiyet


Gezegenlerimizi tanıdıktan sonra şimdi hangi günü hangi gezegen  yönetmekte ve o günler neler yapılması uygun nelerin yapılması uygun değil bunlara göz atalım…PAZARTESİ

AY günü, bu yüzden pazartesi sendromu diye bir gerçeğimiz var J Ay günlerinde Geçici değişken işler, yuva, aile işleri, beslenme, kısa seyahatler, deniz seyahatleri gibi faaliyetlere uygun bir zaman dilimi yaratırlar. Ay günleri kendimizi duygusal anlamda açmak, duygularımızı ifade etmek için güzel bir gündür. Ailemizle, yuvamızla ilgilenmek, eve ait işlerle ilgilenmek içinde güzel bir gündür. Hep diyetler pazartesi başlanır ya hani, çünkü Ay vücut sıvılarını yönetir, ay günü başlayan diyetlerden daha hızlı verim alabilirsiniz bu yüzden. Ay günleri daha çok duygu bağı kurmak, duyguları güçlendirici çalışmalar yapmak içinde güzeldir. Keza deniz seyahatleri yapmak, ziyaretler gerçekleştirmek içinde ay günü idealdir. Keza temizlik yapmak, doğum yapmak, mutfak işleri ile ilgilenmek içinde idealdir.


SALI;

Mars günüdür. Astrolojide 2 kötücül gezegenlerden bir tanesi. Salı günleri o pazartesi rehavetini üzerimizden attığımız gündür, artık harekete geçme zamanıdır. Hedeflere ulaşmak için çaba sarf edilen, cesaret gerektiren işlere soyunmak, risk almak için ideal bir gündür. Salı günleri seks günüdür, bugün yapılan seks daha şehvetli ve tutkulu geçecektir. Fiziksel cesaret, saldırı, girişim, enerji, hareket gerektiren işler içinde uygundur. Kaza riski yüksek olduğundan dolayı özellikle araba kullanırken extra dikkatli olmakta yarar vardır. Yalnız bugün anlaşma yapmak için uygun değildir, anlaşmalar çabuk bozulur. Önemli toplantıları bugüne denk düşürmemekte yarar var. Bugün üstünlük kurmak, dişçiye gitmek, ameliyat olmak için uygundur. Keza spor yapmak, koşmak, vücudu harekete geçirici eylemler içinde çok uydundur.

ÇARŞAMBA;

Merkür günüdür. Her türlü bilgi ve iletişimi en aktif şekilde kullanabilir, toplantılar yapabilir, imzalar atabilir, konferans ve seminerler verebilirsiniz. Yeni bir işe başlamak için uygun bir gün sayılabilir. Keza bugün seyahatlere çıkmak, bir şeyi öğrenmeye başlamak için gayet güzeldir. İstediğimiz bilgilere çok daha rahat bir şekilde ulaşırız. Yeni projeler üretmek, sunmak, satış, pazarlama, tanıtım, halkla ilişkiler çalışmaları için en uygun gündür. (Çarşamba her yerde halk günü olarak geçer) Çarşamda akıl günüdür, aklınızla her türlü soruna çare bulabilirsiniz. Her türlü aklınıza gelebilecek bilgi,iletişim, haberleşme konularını bugün başlatabilirsiniz.

PERŞEMBE;

Jüpiter günüdür. Bugün ticaret yapmak, alım-satım işleri ile ilgilenmek, elinizde ki bir işi geliştirmek, büyütmek için harika bir gündür. Hukuksal konularla bugün ilgilenebilirsiniz. Şans günüdür, şansınızı denemek istediğiniz konular için bugünü kullanabilirsiniz. Finansal konuları düzenlemek, finansal konularla ilgili çalışmalara başlamak, bütçe yapmak içinde keza uygun gündür. Bugün affetme ve bağışlama hatta barışma günüdür, çünkü Jüpiter hoşgörü demektir. Bugün dua etmek, evrenden dileklerde bulunmak, meditatif çalışmalar yapmak, kişisel gelişimle ilgilenmek için de keza güzeldir.

CUMA;

Venüs günüdür. Bugün keyfimize keyif katacak konularla ilgilenmek, flört etmek, ilişkiler başlatmak, maddi konularla ilgilenmek, tembellik yapmak, küslerle barışmak, alış-verişler yapmak, giyim, moda, kozmetikle ilgilenmek, estetik operasyonu olmak, aşkı ifade etmek, eğlenceli aktivitelere yönelmek, romantik ortamlar yaratmak için en ideal günlerden bir tanesidir.

CUMARTESİ;

Satürn günüdür; engeller, kısıtlanmalar meydana gelebilir. Önemli işlerinizi bu günlerde başlamamalısınız. Bugünlerde başlayan işlerde gecikmeler, sıkıntılar, engeller, sonuçsuz kalabilir. Sakinlik ve sabır gerektiren işlerinizi bugüne bırakabilirsiniz. Yaşılarla ilgilenmek, yaşlı ziyaretleri yapmak içinde uygun bir gündür. Toprakla ilgilenmek, çiçek dikmek, ekinleri toplamak için uygun gündür. Kafa dinlemek, yalnız kalmak, geleceğe yönelik hedef ve planlar yapmanın yanı sıra ev almak- satmak için en uygun günlerden bir tanesidir.

PAZAR;

Güneş günüdür. Dinlenip enerjimizi doldurmak, kişisel ihtiyaçlarımızı gidermek, motivasyonumuzu toplamak, plan ve program yapmak için çok güzel bir gündür. Kutlamalar, partiler, organizasyonlar yapmak içinde keza seçilmesi gereken bir gündür. Oyunlar oynamak, zamanı keyifli ve eğlenceli bir hale getirmek, saç kestirmek ve boyatmak içinde uygun bir gündür.

 Günleri de gözden geçirdikten sonra son konuya geldi sıra saatlere. Evet her günü yöneten bir gezegen  var her günün saatini yönetende bambaşka bir gezegen var. Sizler zaten gezegenleri ve günleri öğrendiğiniz için saat ayarlamalarını nasıl yapmanız gerektiğini anlayacaksınız. Aşağıda ki tabloda görüldüğü üzere gün 24 saate ayrılmış ve günlerde sağ tarafta yazmakta. Şimdi birkaç minik örnek yapalım;1)      Önemli bir iş görüşmemiz var hemen Çarşamba gününü seçiyoruz, kendimizi en iyi şekilde ifade etmek istiyorsak bu görüşmede Merkür saatlerinde yapıyoruz görüşmeyi, tabloya göre sabah 8, öğleden sonra 15 veya denk düşerse 22:00’da yapıyoruz…
2)      Bir örnek daha, mesela estetik ameliyatı olacağız. Hemen Venüs günü olan Cuma gününü bakıyoruz tablodan, çabuk iyileşmek ve güzel görünmek istiyorsak mesela Jüpiter saatlerini seçiyoruz (operasyon şanslı ve başarılı geçsin diye ) sabah 5, öğlen 12 veya akşam 19:00’da oluyoruz operasyonu

Mesela alış-veriş yapacaksınız ama tek müsait olduğunuz gün cuma değilde salı diyelim, o zaman tablodan salı gününde hangi saatler venüse denk geliyorsa o saatleri tercih edeceksiniz ;)


Örnekler elbette daha fazla çoğaltılabilir ama yeterince anlaşılır olduğunu düşünüyorum. Umarım sizler için yol gösterici olur bu bilgiler arkadaşlar… Aşağıda gezegen sembolleri ve isimleri tablosu var, şekillerin ne olduğunu daha iyi anlamanız için..
Sevgiler….