30 Kasım 2011 Çarşamba

Susan Miller ile Röportaj
Bir süre önce Susan Miller’in Basın Danışmanı ve PR işleri ilgilenen Edward Rubinstein ile görüşmeye başladım. Akabinden kendisinden Susan Miller minik bir röpotaj yapması için yardım istedim ve beni kırmadı Susan Miller ile görüşmemi sağladı. Hem kendim hem de sizler için Susan’a birkaç soru yönelttim, kendisini hayatıma kattığım için memnunum. Umarım aşağıda ki röportajı okurken sizde benim aldığım kadar keyif alırsınız…. Tahmin edersiniz ki yazışmamız İngilizce oldu, bu yüzden bu röportajın hem İngilizce (Orijinal,) hem de Türkçe versiyonu olacak.Çevirilerde hatalar etmiş isem şimdiden affola…


Dinçer Güner:
Özgür irade ve kader arasındaki farkı nasıl değerlendiriyorsunuz? 
(How do you deal with the difference of fate and free will?)


Susan Miller:

Astrolojide akımları görebiliriz ama bunların hangisini seçeceğinizi bilemem. Mesela, eğer en iyi açılara sahipseniz, eğer bu akımın avantajını kavramadan isteklilik ve belirginlik evrenini göstermiyorsanız, hiçbirşey olmaz. Enerjinizi denkleme eklemeniz gereklidir!.. işte bu motoru çalıştıran anahtardır. Cesaretli yaşamanız ve korkusuzca kararlar almamanız gereklidir. Bunlar hiçbir zaman çalışmaz. Geçmişe bakmamanız gereklidir, sadece ileri...Hayatta kaldığınız sürece, neyin sizi rahatsız ettiğini çözmeniz ve düzeltmelisiniz. Hayat sihirli bir hediyedir ve iyi şekilde kullanılmalıydı.

In astrology, we can see influences, but I will not able to know what you choose to do. For example, if you have the very best aspects, if you don't show the universe your willingness and determination to take advantage of that influence, nothing will happen. You need to add your energy to the equation! it is the key that makes the engine go! You must live courageously and not make decisions out of fear. Those never work out. You must not look backward, only forward. As long as you are alive you can always fix what is troubling you. Life is a magical gift and should be used for good. Dinçer Güner:
Şimdilerde neptün kovadan çıkıp balığa girecek ?
(In a few times, Neptun will exit out of Aquarius and will enter in Pisces.)

Susan Miller:
Kovadaki neptün bize dijital çağa doğuş yardımında bulundu. Böylelikle bazı ilişkiler kovanın yarattığı mesafe yüzünden yara aldı. Mesela, diyebilirsiniz ki cep telefonuyla heryerde olabilirsin. Veya bir sonraki yazılı mesajınız sayesinde olay bitebilir. Neptünün kovanın içinde bulunduğu "dip" kısımlardan korkarım. Neptünün balıkta olması size ilişkilerde daha sık donunuş ve ilişki odaklılık verecektir. Duygu ve romantizm eksik bıraktığı yerden devam edecektir.

Neptune in Aquarius helped us give birth to the digital age. However, some relationships are hurt by the distance created by Aquarius. For example, you can say you are anywhere when you are on the cell phone. Or, you can break up by text message. I am horrified by some of the "down" sides of Neptune in Aquarius--the duplicious sides. Neptune in Pisces will help make relationships much more touch and feel oriented. Sentiment and romance will come back to places it's been missing. 
Dinçer Güner:
Astrolojinin hak ettiği değere ulaşacağını düşünüyor musunuz? Astroloji hak ettiği değeri alacak mı?
(Do you think that astrology will be have a value deserved? Will Astrology ever be valued in the way it is deserved? )


Susan Miller
Kesinlikle evet. Dijital çağın iyi tarafı tek kişiden çok kişiye bilginin verilmesi. insanlar astrolojinin kendi bilgisayar ekranlarında çalıştığını gördüklerinde hayran kalacaklar.

Yes, absolutely. The good side of the digital age is that information is given to one and all--when people see how astrology works in the privacy of their own computer screen, they will be impressed. 


Dinçer Güner 
Terzi kendi söküğünü dikemez derler, peki siz kendi haritanıza bakıp önlemler alabiliyor musunuz? Etkili bir şekilde kendi haritana bakabiliyor musun?
(It says that tailor cannot sew its own rip. It's a turkish statement. Well, can you sew your own vital rip using astrological matters or can you intercept these rips? *** Can you effectively read your own chart? )Susan Miller;
Ben kendi haritama akabildiğimi hissediyorum ve yapabildiğimin en iyisini buluyorum!.. şüphesiz! zor bir faz karşına çıktığında durmamalısın, ama olaylar hayatında zorluk çıkarmakta durmayacaktır...bunu yapamayız. ancak onlara karşı nasıl tepki verebileceğimizi kontrol altına alabiliriz.. onları öğrenebilir ve güçlü olmaya başlayabiliriz. Astroloji kesinlikle bize felsefi perspektif vermektedir

I feel I can read my own chart and make the most of what I find! Of course!  you cannot stop a difficult phase from coming, but what matters is not stopping difficulties in life--we can't do that--but we can control how we react to them! We need to learn from them and become stronger! Astrology can certainly give us philosophical perspective. 


Dinçer Güner;
Bir haritaya baktığınızda birçok şey görüyorsunuz; gerçekten göremediğiniz şeyler nelerdir?
(When you look at a chart, you see a lot of things; well what are the things that you can not see really? )

Susan Miller
Yargılanmakta olan bir insanın suçlu veya masum olduğunu göremiyorum. senin yüreğinde ne olduğunu göremiyorum. Sadece bunu sen kendin görebilirsin

I cannot see guilt or innocence in a person on trial. I cannot see what is in your heart. Only you can see that. 


 
.

Dinçer Güner
Neden astroloji? bu sorunun karşılığını ararken kendini astrolojinin içinde mi buldun mu?
(Why astrology? Have you find yourself into astrology when you search the answer of this question?)

Susan Miller
Evet, tekrar yürüyebilirmiyim acaba diye astroloji öğrendim.
Yes, I learned astrology to find out if I would ever walk again.


Dinçer Güner
Astroloji ve din birlikte yorumlanabilir mi ve ya olmaz mı, senin düşüncen nedir?
(For your opinion, astrology and religion must have commentate together or not?)


Susan Miller
Allahın gezegenleri bir amaç için yarattığını hissediyorum, sadece uzaydaki güzellikleri için olduğunu sanmıyorum. Ben dindar bir katoliğim ve din dışı bir çalışma içerisinde asla olamam. İnsanlar astrolojinin geleceği görme olduğunu sanıyorlar ama değil. bu astrolojik dönemlerdeki bir çalışma; bazıları karmaşık ve zor, diğerleri özgürlükçü ve geniş, hatta eğlenceli ve faydalı. Hayat için birşeyler yapmak bizim ötemizde. Sizin dini görüşleriniz güncel olarak bir grafikte yansıtılır, 9. evde (dogma) ve 12. evde (saf benlik, her gerçeği gerek kalmadan ortaya koyan). Ben çok korkunç ameliyatlar geçirdim. neredeyse kansızlıktan ölüyordum.  38 adet kan transfüzyonum vardı. Allahı seviyorum ve dinim hayatımın en önemli parçası, 2çocuğumla birlikte...Hayatımı dinim olmadan hayal edemiyorum. Öyleyse evet, astroloji ve din karışımının güzelliğini hissediyorum.  Ortaçağda insanlar "saturn bana bunu yaptı" "merkür rötarı bana bunu etti" derlerdi. Hayır, özgür irade sahibisin...Ne yaptıysan o oldu. Bizler yaptığımız herşey için kişisel sorumluluk yüklenmeliyiz.I feel God created the planets for a reason, not only for their beauty in space. I am a devout Catholic and would never study anything that was anti-religion. People assume astrology is about predestination, but it is not--it is the study of astrological cycles, some that are constricting and difficult, others that are liberating and expansive, even joyous and rewarding. It is up to us to make the most of life. Your religious views are actually reflected in a chart, in the ninth house (dogma) and the twelfth house (pure belief, without having to have every single fact revealed). I have gone through terrible operations where I nearly bled to death. I have had 38 blood transfusions. I love God, and my religion is the most important part of my life, along with my two children. I cannot imagine my life without my religion. So yes, I feel astrology and religion blend beautifully. In the middle ages people used to say, "Saturn made me do it" or "Mercury retrograde made me do it.' No, you have free will. You did whatever you did. We must take personal responsiblity for all that we do.

Dinçer Güner;
Ve ne zaman astroloji ile çalışmaya başladınız? 
(And when did you start to work with astrology? )


Suzan Miller  

Güzellik Dergisi için 1987 yılında ilk işim oldu. Ticari fotografçılık için bir ajansla çalıştım.  Bundan sonra, benim ilk büyük işim, 1992 yılında McCall için oldu. McCall 5 milyon okuyucuları ile büyük bir dergiydi.  Orada başladım, Elle gibi büyük dergilerle çalışıyorum artık. İlk olarak profesyonel anlamda 1995 yılında başladım diyebiliriz. ( Burada beynim sulandı çeviri yaparken ana fikri aldım)

My first job was for Beauty Magazine in 1987. I was working as an agent for commercial photographers and did that column on the side. After that, my first big job was for McCall’s in 1992. McCall’s was a big magazine with 5 million readers. I also joined Self in 1996, a Conde Nast Publication, where I would stay 9 years. Now I am with Elle, a great honor, and Elle is a Hachette publication.

In the beginning, all the while, I was still doing the agent work at the same time, I didn’t leave the agent work until 2000. My site was started in December 1995.Umarım sorularına yanıt verebilmişdir genç astrolog
I hope you feel I answered your questions teen astrolog