10 Kasım 2014 Pazartesi

Kasım Ayında Türkiye


Kasım Ayında Türkiye’yi Neler Bekliyor?

Bu ay Türkiye yarı pluto döngüsü dediğimiz bir döngü içinde olacak. Yani, Pluton gezegeni Türkiye’nin doğum anında ki pozisyonunun tam karşısında yer alacak demektir. Pluton; değişim dönüşüm, sistemin ve düzenin yok olması ve yerine yeni bir sistem ve düzenin kurulması demektir. Plutonun dokunduğu ve geçtiği yer hiçbir zaman eskisi gibi asla olmaz. Pluton, Türkiye haritasının 7. Evinden geçmek, sınır komşularımız, diplomasi içinde olduğumuz kişiler, dış ilişkilere işaret etmektedir. Pluto bu açıyı bu ay sonu son kez yapacaktır… 2014 şubat ayında başlayan bu süreç artık aralık ayı itibari ile sona erecektir. Fasulyeden de olsa iyi olduğumuz komşu ülkelerle ya toparlamak üzerine bir adım atarız ya da köprüleri bir daha onarılması imkansız bir hale dönüştürüp tamamen yıkabileceğimize işaret etmekte. Bu noktada bu sınır komşularımızla olan ilişkilerimizde kadersel bir ay olacak bu ay…

15 Kasıma kadar ise Satürn, Türkiye’nin 5. Evinde yer alan Jüpiter’in üzerinden geçecek. Satürn/Jüpiter etkileşimleri genel olarak para ve ekonomi ile ilişkilidir. Jüpiter bolluk, bereket sunmaya çalışırken Satürn ise var gücüyle kısıtlamaya çalışacaktır. Ekonomik anlamda 15 kasımdan sonra ancak biraz daha rahat bir nefes almaya başlayabiliriz. Tabii bu tarihe kadar şok edici zamlar, finansal anlamda keyif kaçırıcı durumlar, ekonomik olarak zorlayıcı koşulların oluşacağını söylemek pekte zor olmaz. Zaten son 9 ayın en yüksek enflasyon oranı ile karşı karşıya olduğumuzu düşünürsek, bu ay genel olarak harcamalarınız, yatırımlarınız konusunda biraz daha dikkatli olmanızı tavsiye ederim açıkçası. Tabii bu etki spor ve sanat camiasına ilişkin konularda da keyif kaçırabilecek haberleri gündeme taşıyabilecektir.

12 Kasım haftası gökyüzünde seyahat eden MARS, Türkiye’nin doğum haritasında ki Pluton’un tam karşısında yer alacak. Hem halkı hem de ülkeyi dışardan kışkırtabilecek müdahale ve olaylara işaret etmekte. Şiddet ve istismara yol alabilecek olaylara, terör olaylarında artışlara ve ölüm oranlarının artmasına neden olabilir. Umuyorum ki bu tarihlerde yine gereksiz yere pisi pisine şehitler vermeyiz. Komşularımızdan gelebilecek olan baskı, sabrımızın test edilmesi, iş birliği ve anlaşma ortamının sağlanamaması gibi durumlar oluşabilir. Bu ay ülkenin sınır komşularla ilişkilerde önemli kararla alabileceğini düşünüyorum. Umarım bu durum ülke içinde minik bir kaos yaratmaz.  1 Aralık itibari ile bu baskının giderek azalacaktır..

22 Aralıkta ise Yay burcunda meydana gelecek olan yeni ay ile birlikte, hizmet ve sağlık sektörü, ordu, askeri düzen, istihdam, işçi ve çalışanlar, sendikaları ilgilendiren konular ön planda olacaktır. Bu konularda yeni düzenlemeler meydana gelebilir.

Sevgiler..