31 Ekim 2013 Perşembe

Doğum Günün Kutlu Olsun Türkiye! -Güneş Dönüşü Özel-
Merhaba Arkadaşlar;

Daha önce “Doğum Günün Kutlu Olsun” haritaları adlı yazımda “Güneş Dönüşü” nün ne olduğundan kabaca bahsetmiştim sizlere. Şimdi hem örnek olması açısından, hem de Türkiye’nin yeni yaşında onu neler bekliyor dilim döndüğünde, bilgim yettiğince anlatmaya çalışayım sizlere…

Güneş Dönüşü haritalar demek, hem kişinin hem de bir ülkenin her sene doğduğu ana özel bir  haritası oluşturulur o oluşturulan harita sadece o seneye özel, o yaşa özel neler olabileceğine dair minik ipuçları verir bize. Örnek vermek gerekirse, mesela ben 29.4.1984’te istanbul’da 19:30’da dünyaya geldim… Eğer ki ben 2013 -2014 yaşımda neler olduğunu merak ediyorsam 29.04.2013 19:30 İstanbul’a göre bir harita oluştururum ve bu harita benim sadece o yaşıma özel, hayatımda öne çıkacak konular hakkında bilgi verir. Bu haritaların kullanım süresi sadece bir yıldır, bir yıl sonra geçerliliklerini yitirirler.
Türkiye’nin doğum haritası bilgileri normalde 29.10.1923 saat 20:30 Ankara’dır. 2013 senesinde 90. Yaşını yaşayacak olan Ülkem’in neler olabileceğini anlamak için 29.10.2013 20:30 Ankaraya göre yeni bir harita düzenlemem gerekir ki siz zaten aşağıda ki resimde bu haritayı görüyorsunuz…Güneş dönüşü haritalarında göz atılan konulardan bir tanesi yükselende hangi burç var! Yükselende tespit edilen burç Türkiye’nin kendi doğum haritasında hangi noktaya / eve düşüyorsa yeni yaşında o konularla çok daha fazla yoğun bir şekilde geçirecek demektir..
Türkiye’nin yeni yaşında yükselen 29 derece balık burcu. Bu birkaç yönden ilginç. Eski yazılarımda anımsayanlar bililer, 29 derece kritik bir derecedir, bitiş-sonlanma-sona eriş-kriz-geçiş derecesidir. 29 derece bir konunun sonlandığına ve yeni bir konunun gündeme geleceğine işaret eder. Normal şartlar altında Türkiye’nin haritasında Balık burcu 10. Ev dediğimiz iktidar, ülke yönetiminde söz sahibi kişileri ve ülkenin ünlülerini gösterir. Güneş dönüşü haritasında bu 10. Ev konuları ile ilgili bitişi, önemli bir sonlanmayı, bir dönemin kapanışını yönetimsel anlamda, yeni bir döneme geçişi, yönetimin değişimi gibi konulara işaret etmekte.
Güneş dönüşü haritasının yükselen yöneticisi (Balık)’tan dolayı Jüpiter ve o da 20 derece yengeç burcunda , açısız bir Jüpiter. Astroloji’de açısız gezegenler pek sevilmez, çünkü açısız olan bir gezegen bağlantı kuramamış demektir, gücünü hangi kanalla nasıl ortaya çıkaracağı kestirilemez. Yükselen yöneticisinin açısız olması, amaçlardan sapma, yönünü kaybetme, odaklanma sorunları, işlerin yarım kalması, işlerin yarım yamalak yapılması anlamına gelmektedir. Çabuk dağılan bir enerjidir bu. Gerçi Jüpiter yengeç burcunda yücelim durumunda olduğundan, bu yönsüzlük, dağılmanın en azından zarar getirmeyeceğine işaret etmekte. Jüpiter’in Castor dediğimiz sabit yıldızla olan etkileşimi, entelektüel meseleler sayesinde itibar kazanma, kitapların, yayınların ön plana çıkması, parlaması anlamına gelir. Demek ki yeni yaş döneminde gündeme damga gibi vuracak kitaplar söz konusu. Bu kitapların konusu ise Jüpiter’in konumuna bakacak olur isek, (5. Evde) aşk,çocuk,cinsellik üzerine olabileceğini düşünmek pekte hata olmaz.
Güneş dönüşü haritasında, Güneş’in pozisyonu çok önemli olacaktır, Güneş yeni yaş döneminde odaklanılacak olan konulara işaret eder. Güneş dönüşü haritasında güneş 7. Evde yer almakta. 7. Ev ise uluslar arası ilişkiler, anlaşmalar, ittifaklar, gibi konulara işaret eder. Yeni yaş döneminde demek ki ülkece gözümüz sürekli dış ilişkilerde olacak. Yalnız şu dikkatimi çekti, Güneş ile etkileşim içinde olan Kuzey ay düğümü, kadersel ortaklıkları, kadersel büyük güçlü bağlara işaret etmekte. Yalnız burada bir akrep teması olduğundan bu kurulacak olan kadersel güçlü bağlar çok büyük kazançların yanı sıra çok büyük kayıpları ve krizleri de beraberinde getirebileceğine işaret etmekte.
Güneş dönüşü haritaları okurken yükselene, yükselen yöneticisine baktıktan sonra tepe noktası dediğimiz MC’ye bakmamız gerek. Tepe noktası yani MC’de 9 derece oğlak burcunda Pluton bulunmakta. MC dediğimiz yer cumhurbaşkanı, başbakan, hükümeti temsil eden kişiler,ünlü kişiler demektir (10. Ev) Pluton’un burada konumlanmış olması ilginç çünkü Pluton anlam olarak mafya,kitlelerin gücü, değişim/dönüşüm, terör,yolsuzluk,nükleer enerji, volkanlar, depremler,değişim ve dönüşüm ile ilişkilendirilir. Tamda 10. Evde böyle bir gezegenin yer alması sinopta kurulması planlanan nükleer santral açısından oldukça manidar. Ama tabii burada yine yönetimsel değişim olabileceğine işaret ettiği gibi, yönetimde söz sahibi insanların yaşamlarının risk altında olabileceğine, sağlıklarına dikkat etmeleri gerektiğine de işaret edebilir. Pluton çok güçlü bir gezegendir, bulunduğu yeri tamamen değiştirir, dönüştürür, en büyük güç şeklinde kendini ortaya koyar. Plutonun 10. Evde yer alması, daha güçlü bir yöneticiye veya yönetimin daha otoriter bir şekilde güç uygulamasına da işaret edebilir. Ya da bir diğer olası senaryo, yöneticisinin gücüne güç katması ama bu gücü doğru bir şekilde kullanamadığı takdirde kendine gelebilecek zarar şeklinde de analiz edilebilir. Her halukarda Pluton’un enerjisini doğru kullanmak gerekir, iyi değişimler, olumlu dönüşümler, olumlu büyük radikal kararlar ve girişimlerle bu güç dengelenebilir. Pluton, savaşlarla ilintilidir. Umarım ki bir sonra ki 29 ekime kadar dünyada veya Türkiye’de savaş boruları çalmaz, çünkü böylesi güçlü bir Pluton Ülkeyi kolayca böyle bir olasılığın içine çekebileceğine işaret etmekte. 10. Evde yer alan “Şans Noktasıülkenin uluslar arası platformda şansının yükseleceği, değer ve itibar kazanacağı, güçleneceğini düşünmek pekte hata olmaz. Özellikle bu etkiler kendini ocak/şubat aylarında daha güçlü ve etkin bir şekilde kendini gösterecektir.Güneş dönüşü haritaları okurken bir diğer adım ise, doğum haritasında bir gezegen güneş dönüşünde de aynı burç ve veya aynı ev konumuna sahip mi buna bakılır. Örneğin doğum haritasında ay koç burcunda ise, güneş dönüşü haritasında da ay koçta ise o sene Ay’ın koç etkisi duble vurgulandığından, doğum haritasında vaad edilen ne varsa bir bir gerçekleşecek demektir. Bu sene ki güneş dönüşü haritasında, doğum haritasında ki gbi birebir aynı olan bir yerleşim yok. Bu yüzden buradan bir analiz çıkaramıyoruz.
Benim gözüme takılan bir diğer nokta ise hem Merkür hem de Satürn’ün büyük kriz evi dediğimiz 8. Evde yer alması. Özellikle kasım ve aralık ayının ekonomik olarak zorlu geçebileceğine, ekonomik zorlanmaya, maddi olarak alınabilecek hatalı kararlara işaret etmekte. Çünkü Merkür retro!
9. Evde yer alan Venüs ise, ülkenin kadınlarının, sanatçılarının yurt dışında oldukça başarılı temsiline, ses getirecek proje ve ödüllere, kadınların özellikle yurt dışında değer kazanabileceğine, isimlerinden söz ettirebileceğine işaret etmekte. Özellikle bu aralık/ocak ayında içinde olabileceğini göstermekte.
Özellikle ocak/şubat – Mayıs/Hazira ayları hükümet ile aklın karşı karşıya gelmesi, güç mücadeleleri, grevler, büyük yürüyüşler olabileceğine işaret etmekte.

Aslında güneş dönüşü harita analizi ile ilgili yazılabilecek çok detay var fakat uzun yazıları okumayı pek sevmiyoruz açıkçası.. Bu yüzden şimdilik burada bitirelim. Bu yazı hem güneş dönüşü haritalarının mantığını anlamak, hem de Türkiye’nin yeni yaşında olası  olaylar hakkında fragman tadında bir yazı olsun. Zaten yıl içinde bir çok kere daha önce olduğu gibi detaylı yazılar hazırlayacağım…

Doğum Günün Kutlu Olsun Türkiye!