18 Haziran 2013 Salı

Astrolojik Göstergelerle DURAN ADAMMerhaba Arkadaşlar;

Dün gece biliyorsunuz ki çok farklı bir tepki hareketi ile karşılaştık, #DuranAdam! Eylemsizlik ilkesinin en ilkeli hali, tepkisizliğin en tepkilisiydi.  Duran Adamı gördüğümde aklıma ilk gelen bir astrolog olarak acaba saat kaçta durmaya başladığıydı. Çünkü astrolojide bir olayın başlangıç anı çok önemlidir, doğum gibi, imza atma gibi, bir şeylerin kurulması gibi… Astroloji andan yola çıkarak geniş perspektifte bilgi almamızı sağlayan önemli bir araç bu noktada. Twitter –google üzerinden minik bir araştırma yaptım, Duran Adam’ın durmaya başladığı anı buldum, bu sayede başlattığı etki yeteri kadar güçlü olacakmıydı, hedef yerini bulacakmıydı merak ettim çünkü.


Aşağıda resimde gördüğünüz Duran Adam “Tepki”sinin başlangıç anına göre çıkartılan sembolik bir haritası. Birazcık Duran Adam’ı inceleyim… Sembolleri çalıştıra, çalıştıra gidelim…
Duran Adam gökyüzünde yükselen oğlak zamanı hareketsizlik için harekete geçmiştir, oğlak astroloji sembolizminde; “Yalnızlık, ciddiyet, sorumluluk, ağır başlılık, mesafeli, dikkatli, sade” gibi kavramları içerir.  Yükselen burç fiziksel koşullar ve sahip olduğumuz yeteneklere işaret eder. Şimdi Duran Adam’ı bir düşünün bakalım, tipik bir oğlak duruşu sergileyip sergilemediğine karar verin. Bunun yanı sıra bu Pazar günü Oğlak burcunda bir dolunay meydana gelecek, Duran Adam’ında yükselen oğlak zamanı tepkiye başlaması da pek manidar açıkçası.
Bu tepkinin başlangıç noktası elbette, tepkinin devam edip etmeyeceğini anlamak için ise 2 göstergeye daha bakmamız gerek, bunlardan ilki yükselen yöneticisi ve bir diğeri ise sabit yardımcı yönetici” AY”… Yükselen yöneticisini incelediğimde; Satürn’ün 5 derece akrep burcunda, geri harekette (retro) ve 10. Alanda olduğunu fark ettim ve kendi kendime “Tüh yaa, yine mi retro!” dedim. Çünkü göstergelerden biri retro,zararlı veya yanık konumda olduğunda hareketlerin kısa ömürlü olacağına işaret eder. Satürn’ün retro oluşu hareketin kısa ama 10. Alanda yer aldığından hedefi bulabileceğine ve yeniden yeniden yapılacağına işaret etmektedir.  Tabii  Satürn’ün Jüpiter ve Neptün ile olan kontakları hareketin kontrolsüz bir biçimde “iyi niyetin” yüzünden zarar görebileceğine de işaret etmektedir. Keza çevresine toplanan iyi niyet yeni Duran Adamlar ister istemez harekete engel olacak bir yapının oluşmasına neden oldular. Amma velakin bu hareket yeni  bir başlangıca, yeni bir modele işaret etmektedir. Çünkü yükselenin tam üzerinde çöreklenmiş bir PLUTON bulunmaktaydı. Pluton en bilindik popülist anlamıyla “Değişim-dönüşüm, evrim” demektir. Pluton’un dokunduğu yerde sürekli yoğun bir değişim devinimi vardır. Dünkü tepkisel hareketle aslında, yeni bir eylem modeline öncülük etmiş oldu. Bundan sonra yapılacak tüm tepkisel hareketlerde en az bunun kadar “zeka, ruh, kalite” kokan bir sürecin başlayacağına da işaret etmekte. Öncü demişken, oğlak burcunun astroloji lugatında “Öncü” burçlardan biri olduğunu ve öncü burçların hareketi başlatıcı etki yaptığını da minik not olarak hatırlatmak isterim. Yükselen üzerinde ki pluton aslında çok manidar, pluton’da küllerinden yeniden yeniden doğmak vardır, yok olmak değil sürekli var olmak vardır. Bu yüzden bu tepkisel hareketin sadece dün gece ile sınırlı kalacağını pek sanmıyorum. Bekleyelim görelim…. Bunun yanı sıra Pluton anlam olarak yer altı-ölülerle bağdaştırılır, Duran Adam son 20 gün içinde ölen 4 kişi için bu tepkiyi başlattığını dün dile getirmiştir. Aynı zamanda dün çocuğun yaptığı açıklamalarda “Ben sistemin ve düzenin tamamen değişmesini” istiyorum diyordu. Tam bir pluton açıklamasıydı yaptğı… Aslında Satürn-Yükselen-Pluton 3’lüsü ile ilgili sayfalarca yazı yazılabilir bu tepkisel hareket için ama sizler ana fikri anladığınızdan dolayı benim için önemli bir diğer göstergeye geçmek istiyorum, o da AY.

Durum analizleri incelenirken AY her zaman yardımcı göstergelerden biridir, olayların nasıl gelişebileceği ile ilgili bilgiler sunar bizlere. Ay tepkinin başladığı anda Terazi burcunda ve 9. Alanda yer almaktaydı.  Ay’ın terazi burcunda olması an haritasında ilginç gelmişti, aklıma ilk gelen çiftler, sevgililer, partnerler olmuştu. Sonra dedim ki bu tek başına yapılan bir hareket olamaz ki biraz araştırma yapınca aslında Duran Adam’ın bir de Ankara versiyonu olan Duran Kadın olduğunu öğrendim. Ay’ın terazi konumu da benim için anlam kazanmış oldu. Terazi burcu çünkü tek başına hareket etmeyi sevmez, birliktelikler, ortaklıklar yolu ile kendini var etmeyi sever. Ay’ın terazi konumu da benim için anlam kazanmaya başlamış oldu. Ay’ın 9. Alanda olması ise; yurt dışı, yabancılar, uluslar arası işler, yabancı medya, uzak ülkeler” e işaret etmekte. Bu noktada bu tepkisizlik tepkisinin de uluslar arası noktada hızlıca duyulup yeni bir akım oluşturma etkisi olabileceğini düşündürttü bana. Twitter’da TT listesine girmesinden bahsetmiyorum elbette J Bunun yanı sıra Ay göstergelerden biri olarak Sanatçıları, sanatla uğraşan kişileri sembolize ettiği Terazi burcunda. Duran Adam’ın bir performans sanatçısı olması da bir tesadüf değil elbette…  İlginçt’ir Ay DİADEM adlı sabit yıldızla etkileşim içindedir. DİADEM anlam olarak “Kendini yaralamak, etkili bir yalancı, hırsız,edepsiz,skandal, iftira” demektir.  Dün Duran Adam tepkisi başladığından beri, ne yabancı ülkelerin oyunu denmediği kaldı, ne vatan hainliği kaldı çocuğun, iftiralar diz boyu idi. Ay- Uranüs etkileşimi de; ani başlayan-ani sonlanan olaylar demektir. Zaten Duran Adam tepkisi birden başladı ve birden de son buldu. Ama yakında bir çok yerde bir sürü Duran Adam –Duran Kadın lar görebiliriz.
Hemen kısaca asaletlerden bahsetmek istiyorum, puan hesaplamasına göre ilk gösterge Satürn (-5) puanda ikinci gösterge ay ise +9 puanda… amaç zor şekilde de olsa amacına ulaştığına işaret etmekte. Ay’ın 7. Alanı yönetmesi özellikle artacak desteğe de işaret etmekte.
Haritada ki Güneş-Jüpiter etkileşimi de konunun hızlı fark edilmesi, hızlı bir şekilde yayılmasına yardımcı olan göstergelerden bir tanesi.

Bu harita ve yazı daha uzun uzun yazılır ama amacım Sembollerin nasıl bir eş zamanlılık prensibi ile çalıştığını göstermekti…
Bir de Duran Adam önemli bir farkındalık yarattı, hani bazen bir şeylerin olması için yırtınırız ya, sessiz olursak fark edilmemekten korkarız, işte Plutonik Duran Adam bu algıyı yıktı… Helal olsun…